20 ciekawostek o Belgii – North Bus

   Pierwsze ślady obecności człowieka na terenie Belgii pochodzą z czasów paleolitu. Ziemie te były wtedy zamieszkiwane przez neandertalczyków, a człowiek z gatunku Homo sapiens pojawił się tu dopiero pod koniec tego okresu. W starożytności osiedliły się tu plemiona celtyckie. Prowadzone przez rzymskie legiony w latach 58 do 51 p.n.e. wojny galijskie z Celtami doprowadziły do ich wybicia, sprzedania w niewolę lub całkowitego zromanizowania. Trzeci wiek naszej ery przyniósł chrystianizację tej części Europy, a w piątym podbój dzisiejszej Belgii zapoczątkowali Frankowie. Badania genetyczne, przeprowadzone w XX potwierdzają, że Belgowie mają pochodzenie germańskie i galijsko-rzymskie. Planując podróż busem do Belgii warto zainteresować się nieznanymi faktami na temat historii, kultury i realiów życia w tym kraju. 


1. Większość mieszkańców stolicy Belgii, Brukseli (85%) stanowi ludność francuskojęzyczna. Językami   urzędowymi w tym kraju są francuski i niderlandzki. 

2. Belgia jest krajem nizinnym i w większości płaskim. Wysokość nad poziomem morza to ok. 181 m. 

3. Belgowie to miłośnicy komiksów i kreskówek. W 1989 roku otwarto Muzeum Komiksu w Brukseli gdzie można śledzić historię tego gatunku oraz jego przedstawicieli takich jak Tintin, Smerfy czy Lucky Luck. 

4. Lotnisko Brussels South Charleroi to najbardziej punktualny port lotniczy w Europie i drugi pod tym względem na świecie tuż za Osaka International w Japonii. Do Brukseli i na lotnisko w Brukseliregularnie kursują tanie busy z Polski. Bilet można zarezerwować przez internet zarówno na trasie z Polski do Belgii jak i z Belgii do Polski. Ze względu na ogromne zainteresowanie Polaków Belgią busy do Belgii kursują codziennie. 

5. Stolicą frytek jest Belgia, a nie jak się powszechnie uważa USA. Co ciekawe w Belgii jest najmniejszy odsetek restauracji McDonald’s na mieszkańca. Jest to siedem razy mniej niż w Stanach Zjednoczonych, cztery razy mniej niż w Japonii i dwa razy mniej niż we Francji. 

6. Podaje się, że belgijscy mężczyźni są drugimi co do wysokości na świecie – 181,7 cm, zaraz po Holendrach, którzy mierzą średnio 182,5 cm. 

7. Belgowie to także miłośnicy piwa. W Belgii dostępnych jest około 800 rodzajów piwa, a średnie spożycie piwa w Belgii na osobę to 150 litrów. 

8. Belgia należy do najbardziej uprzemysłowionych i zurbanizowanych krajów w Europie. 

9. Antwerpia to diamentowa stolica kraju od pięciu wieków. Aż 84 proc. tych surowców ulega obróbce w tym mieście. Antwerpia do dziś zachwyca architekturą, a słynne ModeMuseum przyciąga miłośników mody.Do Antwerpii można dojechać busem z Polski. Przejazdy do Belgii odbywają się codziennie. 

10. Dzięki oświetleniu i dużej gęstości dróg Belgijskie autostrady są widoczne z kosmosu. 

11. Belgowie stworzyli pralinki i czekoladę. Co roku w Belgii produkuje się 220 000 ton czekolady. 

12. Belgia słynie z ulicznych karnawałów. Najstarszy i najbardziej znany to Binche. 

13. W Belgii znajduje się ogromna liczba zamków. Najczęściej odwiedzany to zamek Attre, wzniesiony w XVIII wieku. 

14. Brugia nazywana jest flamandzką Wenecją. Najciekawszą częścią tego miasta jest zabytkowe centrum z wieżą zegarową Belfort.. Do Brugii można dostać się z Polski podróżując busem. 

15. Istnieją trzy rodzaje gofrów belgijskich: gofry leżące, gofry brukselskie (większe, lżejsze, prostokątne, jedzone z polewami, takimi jak truskawki czy lody) i galety (cieńsze, bardziej miękkie i typowo jedzone na śniadanie, czasami z dżemami).  

16. Belgia znana jest z wielu smacznych wypieków takich jak cramique, cougnou, gozettes i tarty. Najbardziej popularne tarty to śliwkowa, jabłkowa, wiśniowa, ryżowa i cukrowa.  

17. Krykiet uznawany jest za sport wynaleziony w Belgii, a nie w Wielkiej Brytanii jak się powszechnie sądzi.  

18. Belgia należy do krajów gęsto zaludnionych. Jej powierzchnia wynosi 30 528, a liczba ludności to około 11 milionów.  

19. Belgia ma najwyższą w Europie Zachodniej zaraz po Łotwie i Litwie liczbę rozwodów.  

20. Słowo spa, tak chętnie używane do mówienia o strefach relaksu pochodzi od belgijskich słów City Spa.

Zapytaj nas