Podróże z North Bus – Aachen

  Podobnie jak w przypadku wszystkich wielkich miast z dawnych czasów tak w przypadku Akwizgranu (niem. Aachen) jego czar tworzą zachwycające zabytki oraz duchy przeszłości. Spacerując po starym mieście możemy natknąć się nie tylko na ciekawe rzeźby i fontanny, ale także na liczne sklepy z piernikami i stosunkowo tanie kawiarnie. Akwizgran to nie tylko cieszące się popularnością wśród turystów miasto, ale również prężny ośrodek niemieckiego przemysłu metalowego, elektrotechnicznego, kolejowego, maszynowego i spożywczego. W samym rejonie Aachen zatrudnienie znajduje wielu Polaków. Na najwięcej ofert pracy mogą liczyć wykwalifikowani elektrycy, elektromonterzy, budowlańcy, ślusarze, mechanicy,
optycy, cukiernicy, piekarze czy fryzjerzy. Wiele ogłoszeń dotyczy też pracy sezonowej w hotelarstwie i gastronomii.  Z Polski do Aachen najwygodniej jest dostać się podróżując busem z adresu pod adres. Busy z Polski do Niemiec są obecnie najbezpieczniejszą alternatywą dla podróży lotniczych ze względu na niewielką liczbę przewożonych pasażerów i regularnie dezynfekowane pojazdy.

  Akwizgran, położony jest w Nadrenii Północnej Westfalii, tuż przy granicy z Belgią i Holandią. Początkowo teren ten zamieszkiwali Celtowie, stąd też pochodzenie nazwy od Granusa, celtyckiego boga uzdrowień. Aachen zostało zbudowane w I wieku n.e. za czasów rzymskich jako miejscowość uzdrowiskowa z ciepłymi wodami alkaiczno-siarczanymi. Ciepłe źródła są nadal głównym powodem dla którego turyści odwiedzają Aachen. Można z nich skorzystać na przykład podczas kąpieli w Termach Karola (Carolus Thermen). Najsłynniejszym, stworzonym w XIX wieku w stylu neoklasycystycznym kompleksem uzdrowiskowym jest Elisenbrunnen. Uzdrowisko to odwiedził nawet słynny uwodziciel Giacomo Casanova. Zniszczony podczas wojny obiekt został zrekonstruowany w połowie XX wieku.
  Z miastem związana jest postać Karola Wielkiego, który postanowił uczynić je siedzibą imperium karolińskiego. W 790 roku n.e. w Aachen wybudowano pałac ze słynną, zachowaną do dziś oktagonalną kaplicą, w której zgromadzono wiele chrześcijańskich relikwii. Była wzorowana na bazylice San Vitale w Rawennie we Włoszech. Po śmierci Karola Wielkiego jego szczątki spoczęły w katedrze i można je tam oglądać do dziś. W późniejszych wiekach była rozbudowywana i obecnie stanowi niepowtarzalną mieszankę stylów budowlanych. Późne średniowiecze to rozkwit tkactwa i sukiennictwa, a także ważna rola Aachen w polityce niemieckiej. W XVI wieku miasto utraciło swoje znaczenie polityczne, a do dalszego kryzysu przyczynił się pożar z 1656, który strawił prawie całe miasto. W późniejszych wiekach Akwizgran stał się popularnym uzdrowiskiem wśród europejskich elit. Na przestrzeni wieków Aachen przechodziło w ręce francuskie, potem pruskie by na powrót stać się miastem niemieckim. Koniec XIX i początek XX wieku przyniósł rozwój przemysłu tekstylnego żelaznego, optycznego i chemicznego. Stało się też ważnym węzłem kolejowym, łączącym Niemcy z Belgią i Holandią. W 1944 roku Akwizgran został w 65% zniszczony, a jego odbudowa rozpoczęła się po wojnie.
  Aachen jest obecnie administracyjnym centrum przemysłu węglowego i jest tam wytwarzanych wiele produktów takich jak artykuły elektryczne, tekstylia, artykuły spożywcze (czekolada i cukierki), szkło, maszyny, wyroby gumowe, meble, wyroby metalowe, kosmetyki czy nawozy sztuczne.
  Akwizgran znany jest także dzięki piernikom. Różnią się one jednak od ich toruńskich odpowiedników. Akwizgrańskie Aachner Printen mają słodszy i bardziej korzenny smak. Dostępne są w różnych kształtach i rozmiarach.
  Do Akwizgranu z Polski można podróżować wieloma środkami transportu. Można wybrać podróż pociągiem lub autobusem z Kolonii, gdzie ląduje większość tanich przewoźników. Innym sposobem jest dojazd z holenderskiego lotniska Maastricht-Aachen. Najwygodniejszym i najbardziej bezpiecznym sposobem jest bus z Polski do Aachen, z adresu pod adres. Międzynarodowy przewóz osób na trasie Polska Niemcy i Niemcy Polska odbywa się codziennie i jest możliwy z województw: Warmińsko – Mazurskie, Pomorskie, Kujawsko – Pomorskie, Zachodniopomorskie, Wielkopolskie, Lubuskie i Mazowieckie. Więcej informacji na stronie: www.northbus.pl.

Zapytaj nas