Podróże z North Bus – Amsterdam

  Jeśli wybierasz się busem za granicę koniecznie przygotuj się i poznaj miejsca, które są celem podróży. Od wielu lat organizujemy bezpieczny, wygodny i szybki transport osób do Holandii, dlatego doskonale wiemy czego spodziewać się po wizycie w kraju tulipanów. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi największej pod względem ludności metropolii w Holandii, Amsterdamu. Amsterdam to stolica konstytucyjna Królestwa Niderlandów. Obecnie zajmuje powierzchnię 219,3 km². Początki miasta sięgają XIII wieku, kiedy stało się portem handlowym. Pod koniec XVI wieku z Amsterdamu wypływały pierwsze statki do Indii.  Rejsy te okazały się ogromnym sukcesem finansowym, co jeszcze bardziej umocniło pozycję miasta. Oficjalnym językiem jest niderlandzki, ale około 90% mieszkańców posługuje się językiem angielskim.

  Kamienice w Amsterdamie są dosyć wąskie i wysokie ze względu na obowiązujące w przeszłości restrykcyjne przepisy budowlane zabraniające wznoszenia budynków szerszych niż 9 m od strony kanałów. Najpopularniejszym i najłatwiejszym sposobem poruszania się po mieście jest rower. Mieszkańcy posiadają podobno aż 847 000 tych jednośladów. W Amsterdamie znajduje się ponad 7 000 zabytków co sprawia, że jest chętnie odwiedzany przez miłośników historii i sztuki. Amsterdam to przykład miejskiej wyspy ciepła. Temperatura w centrum bywa nawet o 7 stopni wyższa niż w okolicznych miejscowościach. Woda płynąca z kranu natomiast należy do najczystszych w Europie. Podaje się ją nawet pacjentom w szpitalach. W Amsterdamie dba się o pszczoły. Władze przywiązują dużą wagę do tworzenia dla nich specjalnych schronień i prowadzą nasadzenia odpowiednich gatunków roślin. Na terenie miasta zakazano także używania pestycydów. Parki i rezerwaty przyrody stanowią około 12% powierzchni tej metropolii. 

  Wielu mieszkańców wybiera życie na łodziach przycumowanych do nadbrzeża kanałów. Jest ich około 2500. Są podpięte do kanalizacji, Internetu i ogrzewania. Amsterdam uznawany jest za jedno z najbardziej bezpiecznych miast na świecie. Kiedy w Amsterdamie umiera ktoś nie posiadający rodziny lub znajomych, poeta miejski pisze i recytuje wiersz na jego pogrzebie. Co ciekawe w mieście sprawują także urzędy burmistrz życia nocnego i burmistrz rowerowy.

  Miasto znane jest ze względu na imponujące muzea. Najpopularniejsze z nich to Van Gogh Museum, Rijksmuseum, Dom Rembrandta, Dom Anny Frank, Muzeum Diamentów, Muzeum seksu i erotyki, Muzeum Haszyszu, Marihuany i Konopi, kotów i torebek. 

  Zasady przekraczania holenderskiej granicy opierają się na prawie Unii Europejskiej. Holendrzy dużą wagę przywiązują do posiadania dokumentów tożsamości więc warto jest mieć je zawsze przy sobie. Dozwolona prędkość na autostradach w Holandii wynosi 120 km/h. Zarówno piesi jak i rowerzyści mają na drogach Holandii pierszeństwo. 

  Około 18 km na południowy zachód od Amsterdamu leży port lotniczy Schiphol. Lotnisko to jest ważnym węzłem transportowym, czwartym co do wielkości lotniskiem w Europie i 11 na świecie. W tym porcie lotniczym zatrudnienie znajduje około 57 tysięcy osób.

  Jeśli chodzi o różnice kulturowe to wyjeżdżającym do pracy Polakom trudniej jest zaaklimatyzować się w Królestwie Niderlandów niż na przykład w Niemczech. Jest to spowodowane różnicami w poglądach. Holendrzy są bardziej zdystansowani w codziennych kontaktach. Powszechnie uważa się ich za skąpych i mniej odpowiedzialnych za swoje rodziny. Inne, zauważalne różnice dotyczą także związków homoseksualnych, zażywania narkotyków i prostytucji.

Zapytaj nas