Podróże z North Bus – Brema

  Licząca około 570 000 mieszkańców Brema (Bremen) jest jedenastym co do wielkości miastem Niemiec. Została założona w 787 roku przez króla Franków, Karola Wielkiego. Ważnymi wydarzeniami, które wpłynęły na rozwój ekonomiczny miasta były otrzymanie przywileju wolnego handlu w X wieku oraz włączenie do związku miast handlowych Europy, Hanzy w XIII. Obecnie Bremen jest ważnym ośrodkiem kulturalnym i gospodarczym północnych Niemiec. W mieście możemy zwiedzić liczne galerie, muzea oraz wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO Ratusz i pomnik Rolanda. Brema jest także znana z baśni braci Grimm pt. „Muzykanci z Bremy”. Przed ratuszem znajduje się nawet pomnik nawiązujący do tej znanej na całym świecie opowieści. W mieście działa wiele międzynarodowych firm i centrów produkcyjnych. Najbardziej znanym klubem piłkarskim Bremy jest klub Bundesligi SV Werder Brema. 

  Bagna i moreny w pobliżu Bremy zostały zasiedlone około 12 000 roku p.n.e. Zamieszkujący ten obszar Chauci połączyli się z Sasami pod koniec III wieku. W latach 772–804 Sasi przegrali wojnę z założycielami imperium Karolingów, Frankami Zachodnimi. Karol Wielki, król Franków w latach 802 – 803 ustanowił nowe prawo (Lex Saxonum), które zabraniało Sasom czczenia ich boga, Odyna. Zamiast tego musieli przejść na chrześcijaństwo pod groźbą śmierci. Pierwszym biskupem miasta został Willehad z Bremy. W 848 roku archidiecezja hamburska połączyła się z diecezją bremeńską, a w następnych stuleciach arcybiskupi Hamburga-Bremy byli inicjatorami chrystianizacji północnych Niemiec. W 888 roku Brema otrzymała prawa do bicia własnych monet i ustanawiania własnych przepisów celnych co doprowadziło do rozwoju gospodarczego regionu.  

  Obecnie Brema to ważny ośrodek handlowy, a także siedziba wielu towarzystw żeglugowych i banków. Szacuje się, że mieszka tu i pracuje ok. 30 000 osób posiadających wyłącznie obywatelstwo polskie. Wielu Polaków znajduje zatrudnienie w stoczniach, hutach żelaza, rafineriach, cementowniach oraz w przemyśle spożywczym. 

  Jedną z lokalnych potraw, chętnie kiedyś spożywany przez lokalnych marynarzy jest labskaus. Danie to jest wysoko kaloryczną mieszanką zawierającą ryby, mięsa, ziemniaki oraz jajka sadzone. Szczególną popularnością w Bremie cieszą się potrawy z ryb, na przykład w postaci zupy śledziowej czy wędzonych śledzi oraz rozmaite kiełbasy. Miasto słynie także z wspaniałych wypieków oraz browaru Beck’s.

  Do licznych atrakcji, które można zobaczyć w okolicy Bremen należy Heide Park, jedno z największych wesołych miasteczek świata. Prędkość miejscowej kolejki osiąga 120 km/h. Brema, często nazywana miastem targowym to miejsce w którym między innymi spotykają się miłośnicy starych samochodów. Bremen Classic Motorshow jest poświęcone zabytkowym pojazdom oraz ich konserwacji. Inne popularne targi związane z ekologią to  “fahrrad.markt.zukunft”. W październiku zwykle odbywa się festiwal folklorystyczny, a podczas karnawału największe w Niemczech święto samby. We wrześniu spotykają się w Bremie sympatycy tanga. Dla wielbicieli bardziej tradycyjnych brzmień przygotowano Bremeński Festiwal Muzyki Klasycznej. 

  Obok rynku znajdują się piękne kamienice, pochodzące z epoki renesansu. Warto odwiedzić także monumentalną, gotycką katedrę św. Piotra gdzie podziwiać można niezwykłe mozaiki, umieszczone nad głównym wejściem. O rzemieślniczym rodowodzie miasta świadczy powstała w X wieku dzielnica Bremy, Schnoor, zwana także “dzielnicą powroźników”. Dzielnica Schnoor początkowo była budowana przez rybaków, z czasem dołączyli także przedstawiciele innych zawodów, szkutnicy i powroźnicy. Obecnie znajdują się tutaj małe sklepiki z pamiątkami lub lokalnym rzemiosłem. Wąskie uliczki i wewnętrzne dziedzińce przyciągają turystów z całego świata. Zupełnie inaczej wygląda założona w XX wieku przez Roseliusa dzielnica ekspresjonistyczna. Dominującym materiałem jest tu cegła, a mieszanka stylów przywodzi na myśl prace Gaudiego i budowle neogotyckie. 

Jeśli planujesz podróż busem do Bremen lub z Bremen do Polski mogą zainteresować cię przewozy międzynarodowe z adresu pod adres. Nasi klienci szukali także innych połączeń międzynarodowych:  z Warszawy do Kolonii, z Łodzi do Frankfurtu nad Menem, z Bydgoszczy do Bielefeld, z Gdańska do Hamburga, z Gdyni do Bremerhaven, ze Szczecina do Dortmundu, z Piły do Hanoweru, z Poznania do Kilonii, z Elbląga do Kolonii, z Olsztyna do Lubeki, z Torunia do Bonn, z Koszalina do Hamburga, z Malborka do Essen. Najpopularniejsze wyszukiwania: bus z Polski do Niemiec, bus z Niemiec do Polski, North Bus rezerwacje, nadaj paczkę, North Bus kontakt