Podróże z North Bus – Brugia

  Brugia to miasto położone w północno – zachodniej Belgii, słynące z przepysznych czekoladek, techniki wytwarzania koronek metodą klockową, a także z kilkuset gatunków piwa. Ze względu na obecność licznych kanałów, Brugia nazywana jest flamandzką Wenecją. To miasto jest również ważnym portem śródlądowym, połączonym kanałami z Ostendą i Zeebrugge nad morzem Północnym oraz z Gandawą. Brugia z lotu ptaka wygląda jak labirynt brukowanych uliczek poprzecinanych kanałami, nad którymi wznoszą się dachy kościołów i kominy domów. Większość zabytków i atrakcji w Brugii znajduje się blisko siebie więc można zwiedzić to miasto nawet w ciągu dwóch dni. Wybierając się w podróż z Polski do Brugii warto zainteresować się lokalną historią, kulturą, kuchnią i zwyczajami.

  Historia Brugii sięga czasów Juliusza Cezara. Zamieszkujące tamtejsze rejony plemię Menapii zostało podbite przez Rzymian w I wieku przed naszą erą. Rzymianie zbudowali wokół portu nad kanałem Zwin pierwsze fortyfikacje chroniące osadę przed najazdem Wikingów. Około IV wieku obszar ten został przejęty przez Franków. Prawa miejskie zostały nadane Brugii w 1128 roku. Wtedy też zbudowano nowe mury i kanały, które można podziwiać do dziś.

  Złoty okres w historii Brugii rozpoczął się w XII wieku i trwał do XV wieku. W XIII wieku miasto brało udział w targach sukien i nawiązało kontakty handlowe z Anglią. W tamtych czasach najczęściej importowano normandzkie zboże i gaskońskie wino. Rosnąca Ilość cumujących statków doprowadziła do rozbudowy nabrzeża. Od 1277 roku miasto stało się oficjalnym partnerem handlowym Genui i obszarów położonych wokół Morza Śródziemnego. To wydarzenie otworzyło drogę do handlu przyprawami na terenie Brugii. W 1309 otwarto tutaj pierwszą giełdę w Niderlandach co doprowadziło do rozwinięcia bankowości i usług handlowych. Dlatego Brugia często nazywana jest “kolebką europejskiego kapitalizmu”. Miasto straciło swą pozycję w XV wieku na rzecz dynamicznie rozwijającej się Antwerpii. Jednym z ważniejszych zabytków Brugii jest Bazylika Świętej Krwi gdzie według różnych źródeł znajduje się flakonik krwi Chrystusa. Kościół uznał cudowne pochodzenie krwi, a kult tej relikwii trwa do dziś. Najważniejszym placem Brugii jest Rynek Burg, gdzie mieści się pochodzący z XIV wieku ratusz i bazylika. Jednym z najczęściej fotografowanych mostów w Brugii jest Most Św. Bonifacego. W okolicach Targu Rybnego, gdzie kiedyś można było kupić świeże ryby, dziś swoje stoiska mają lokalni artyści. Architektura tego miejsca jest niezwykle urzekająca, a dodatkowym uzupełnieniem są liczne restauracje serwujące owoce morza.

  W drugiej połowie XIX wieku Brugia stała się popularnym kierunkiem turystycznym, szczególnie cenionym przez Brytyjczyków i Francuzów. Prawdziwy boom turystyczny nastąpił w XX wieku, a w 2002 roku Brugia została wybrana Europejską Stolicą Kultury. W Brugii mieszkało i pracowało wielu wybitnych malarzy i miniaturzystów, min. Jan van Eyck, Hans Memling, Hugo van der Goes, Petrus Cristus i Gerard David. Wskazuje się ją jako miejsce powstania szkoły malarskiej prymitywistów flamandzkich. W Brugii możemy także oglądać interesujące zbiory sztuki dawnej. W 1930 roku otwarto muzeum Groeninge. Warto wspomnieć, że historyczne centrum miasta zostało wpisane w 2000 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

  Do najciekawszych zabytków Brugii należą dzielnice Markt, Burg, Bazylika Świętej Krwi, gotycki ratusz, renesansowa kancelaria miejska i Begijnhof Ten Wijngaerde. Transport międzynarodowy typu door to door z Polski do Belgii i z Belgii do Polski to niepowtarzalna okazja zobaczenia Brugii zarówno przez spragnionych wypoczynku turystów jak i przez osoby, które podróżują w celach zarobkowych. Pomiędzy uliczkami najlepiej zachowanej starówki średniowiecznej w Europie, gdzie czas zdaje się stać w miejscu, każdy znajdzie coś dla siebie. Busy do Brugii i inne przejazdy międzynarodowe obsługuje firma North Bus, przewoźnik z wieloletnim doświadczeniem. Szybka, komfortowa i bezpieczna podróż z adresu pod adres na trasie Polska Belgia oraz Belgia Polska jest możliwa dzięki obecności dwóch doświadczonych kierowców, a także nowym, wygodnym i regularnie dezynfekowanym pojazdom.