Podróże z North Bus – Lubeka

   Lubeka (Lübeck) to trzydzieste piąte co do wielkości miasto w Niemczech, leżące na północny wschód od Hamburga, u ujścia rzeki Trave. Przez miasto przebiega Kanał Łaba – Lubeka, który łączy Bałtyk z rzeką Łabą w Lauenburgu. Lubeka otoczona jest jeziorami Parku Krajobrazowego Lauenburg Lakes i  jeziorami Wagria. Miasto zostało założone przez Słowian połabskich jako wieś Lubice, a jego nazwa pochodzi od słowiańskiego słowa „ljub”, co po polsku oznacza „lubić”. Lubeka słynie z tego, że była stolicą Ligi Hanzeatyckiej, związku miast handlowych Europy Północnej z czasów średniowiecza i początków ery nowożytnej. To także miasto miłośników marcepana, którego dostaniemy tu we wszystkich możliwych kształtach, kolorach i smakach. Zabytkowe centrum zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1987 roku. Symbolem miasta jest Brama Holsztyńska, a nad panoramą miasta dominuje siedem wież pięciu głównych kościołów: Mariackiego, Lubeckiej Katedry, Świętego Jakuba, Świętego Piotra i Świętego Idziego. Stąd też Lubeka nazywana jest miastem siedmiu wież.

   Dworzec w Lubece znajduje się blisko historycznego centrum miasta co znacznie ułatwia zwiedzanie. Centrum miasta jest swoistą galerią średniowiecznej architektury, nie pozbawioną wstawek klasycystycznych. Zostało wpisane na Światową Listę Dziedzictwa Unesco w 1987 roku. W wielu podwórkach zlokalizowane są urocze kawiarnie do niedawna cieszące się olbrzymią popularnością wśród turystów z całego świata. Do historycznego centrum Lubeki wiodą cztery średniowieczne ceglane bramy miejskie. Najbardziej znaną z nich, uznawaną za symbol miasta jest Brama Holsztyńska. Zaprojektowana przez Heinricha Helmstedta i powstała w XV wieku budowla jest ozdobiona dwoma okazałymi wieżami, południową i północną. Tuż nad przejściem umieszczono łacińską inskrypcję „Concordia domi foris pax” (Jedność wewnątrz, pokój na zewnątrz). 

   Podążając ulicą znajdującą się za bramą dotrzemy do budynku ratusza miejskiego, pochodzącego z XIII wieku. Do zbudowania ratusza użyto  ciemno czerwonej i czarnej cegły, pomieszanej z takimi składnikami jak popiół czy krew zwierząt. Miejsce to nadal służy jako główna siedziba burmistrza oraz lokalnego parlamentu. Niedaleko znajduje się wspaniały, także zbudowany z cegły kościół St. Marien zu Lübeck. Powstała w latach 1250-1350 świątynia została ufundowana przez miejscowych kupców, którzy popadli w konflikt z biskupem i chcieli  przyćmić miejscową katedrę oraz dać wyraz swojemu bogactwu.  

   W Lubece możemy napotkać ślady aż trzech noblistów, Guntera Grassa, Willy Brandta oraz zwiedzić Dom Buddenbrooków, z powieści Tomasza Manna pt. “Buddenbrookowie”. W tym mieście oprócz wielu sklepów z marcepanem możemy spróbować innego, popularnego specjału, tortu na kruchym cieście, z bita śmietaną, migdałami, obłożonego masą marcepanową. Zainteresowanych produkcją marcepana z pewnością ucieszy wizyta w salonie marcepana, gdzie mogą poznać tradycyjne metody jego produkcji.

   Zupełnie inną perspektywę miasta można oglądać podczas rejsu po kanale otaczającym Stare Miasto. Lubeka rozpowszechniła prawo lokacyjne, nazywane prawem lubeckim. Miasta lokowane na prawie lubeckim nie posiadały rynku, a jego funkcję pełniły szerokie ulice. Przykładem takich miast w Polsce są Elbląg, Kołobrzeg, Gdańsk i Frombork. 

   Nazywana Królową Hanzy, Lubeka swój status zawdzięczała zawarciu przymierza handlowego z Hamburgiem, do którego z czasem zaczęły dołączać także inne, stowarzyszone miasta. Doprowadziło to w konsekwencji do zmonopolizowania handlu w rejonie basenu Morza Bałtyckiego przez te miasta. Monopol został przełamany po odkryciu Ameryki przez Krzysztofa Kolumba, a jego kres przyniosła wojna trzynastoletnia.  

   W związku z tym, że podróż busem z Polski do Lubeki nie trwa długo, nie należy do specjalnie męczących i nie kosztuje tak wiele. Miasto w ostatnich latach stało się jednym z najpopularniejszych miejsc na krótkie, weekendowe wypady. Busy do Lubeki odjeżdżają codziennie z województw: Warmińsko-Mazurskie, Kujawsko-Pomorskie, Pomorskie, Zachodniopomorskie, Wielkopolskie, Lubuskie i Mazowieckie. Przewoźnicy kursujący na trasach Polska Niemcy i Niemcy Polska często oferują różny poziom świadczonych usług więc zanim zaplanujemy wyjazd do Lubeki warto zainteresować się opiniami na temat firmy transportowej, która organizuje przejazd. Zaufani i doświadczeni przewoźnicy, w tym firma North Bus Transport z Olsztyna, świadczą usługi transportowe na trasie Polska Lubeka i Lubeka Polska regularnie serwisowanymi pojazdami oraz z zachowaniem wszelkich zasad ostrożności spowodowanych pandemią COVID-19.