Podróże z North Bus – Rotterdam

North Bus Transport - busy z Polski do Rotterdamu i z Rotterdamu do Polski

  Rotterdam to drugie co do wielkości miasto w Holandii. Położone jest w delcie Renu i Mozy. Łączy się z Morzem Północnym poprzez kanał Nieuwe Waterweg mierzący 30 km długości. Historia miasta sięga 1270 roku, kiedy w Rotte zbudowano pierwszą tamę. Rotterdam prawa miejskie otrzymał w 1340 roku. Obszar metropolitalny Rotterdam-Haga, z populacją około 2,7 miliona, jest dzisiaj dziesiątym co do wielkości w Unii Europejskiej i najbardziej zaludnionym w kraju. Miasto to także główny ośrodek logistyczny i gospodarczy z największym portem morskim w Europie. W 2020 roku liczbę mieszkańców Rotterdamu szacowano na 651 446. Ta metropolia, zamieszkiwana przez ponad 180 narodowości, w tym przez około 10 579 Polaków, postrzegana jest bardziej jako multikulturalna mozaika niż tygiel narodów ponieważ mieszkańcy zachowują znaczną odrębność własnej kultury, języka i religii.  Do sławy miasta przyczyniły się: bogate życie kulturalne, morskie dziedzictwo, nowoczesna architektura, a także Uniwersytet Erazma w Rotterdamie . Niemal całkowite zniszczenie centrum miasta podczas nalotu w czasie II wojny światowej doprowadziło do powstania zróżnicowanego krajobrazu architektonicznego, łączącego stare, ceglane domy z ultranowoczesnymi drapaczami chmur zaprojektowanymi przez współczesnych architektów.

  Trzy rzeki, Ren, Moza i Skalda zapewniają Rotterdamowi dostęp do Europy Zachodniej, min. do jednego z najbardziej uprzemysłowionych regionów, Zagłębia Ruhry. Ze względu na rozbudowaną infrastrukturę kolejową, system autostrad i szlaków wodnych Rotterdam zyskał przydomki „Wrota Europy” i „Wrota do świata”. Dobrze rozwinięta jest także sieć transportu publicznego. Metropolia posiada kilka linii metra, 36 linii autobusowych oraz 9 tramwajowych. 

  Zniszczenia wojenne sprawiły, że w Rotterdamie nie zachowało się wiele zabytków. Jednymi z nielicznie zachowanych są średniowieczny kościół św. Wawrzyńca, pomnik holenderskiego filozofa Erazma z Rotterdamu, dom Schielandshuis, pełniący obecnie siedzibę muzeum historycznego, gmach ratusza miejskiego (Stadhuis) oraz fragmenty Starego Portu. Najciekawszą atrakcją turystyczną Rotterdamu pozostaje niezmiennie galeria malarstwa flamandzkiego i niderlandzkiego, Museum Boijmans Van Beuningen. W swoich zbiorach oprócz klasycznych dzieł mistrzów takich jak Rembrandt van Rijn, Hieronymus Bosh czy Hans Memling posiada także sporą kolekcję malarstwa nowoczesnego pędzla Salvadora Dali, Vincenta Van Gogha, Muncha, Gauguina i wielu innych artystów. 

  Najchętniej odwiedzanym przez turystów obiektem w Rotterdamie jest most Erasmusbrug, łączący północ z południem Rotterdamu. Konstrukcja mierzy 139 metrów wysokości i 802 metry długości. Została oddana do użytku w 1996 roku i kosztowała 75 milionów euro. Inną, popularną atrakcją turystyczną Rotterdamu jest nawiązująca do ekologii dyskoteka zasilana energią wytwarzaną przez jej gości podczas tańca. Została otwarta w 2007 roku i jest całkowicie niezależna od zewnętrznych źródeł prądu. Energia wytwarzana przez gości zasila światła sceniczne, nagłośnienie czy sprzęt barowy. Zwiedzając Rotterdam warto obejrzeć panoramę miasta z najwyższego budynku, Euromast, mierzącego 185 metrów. Na szczycie zlokalizowane są dwie restauracje. 

  Rotterdam składa się z 13 dzielnic: Centrum, Charlois, Delfshaven, Feijenoord, Hillegersberg-Schiebroek, Hoek van Holland, Hoogvliet, IJsselmonde, Kralingen-Crooswijk, Noord, Overschie, Pernis i Prince Alexander. Wiele z nich zamieszkiwanych jest przez obcokrajowców, którzy znajdują zatrudnienie w większości w fabrykach, halach produkcyjnych, magazynach, a na przedmieściach w szklarniach przy uprawie kwiatów i warzyw. 

  Jeśli planujesz podróż busem z Polski do Holandii  lub z Holandii do Polski może zainteresować cię transport międzynarodowy typu “door to door”. Nasi klienci szukali także innych połączeń międzynarodowych: z Gdańska do Amsterdamu, z Gdyni do Eindhoven, ze Szczecina do Hagi, z Warszawy do Groningen, z Olsztyna do Rotterdamu, z Bydgoszczy do Utrechtu, a także z Łodzi do Venlo. Najpopularniejsze wyszukiwania: busy z Polski do Holandii, busy z Holandii do Polski, zarezerwuj busa online, przewóz paczek Polska, Niemcy, Holandia, Belgia.

Zapytaj nas