NORTH BUS – Busy Niemcy Holandia Belgia Polska

Praca w Holandii 2021. Co warto wiedzieć?

  Jak co roku wiele osób wyjeżdża do Holandii aby znaleźć zatrudnienie w rolnictwie i ogrodnictwie. Producenci owoców, warzyw i kwiatów najchętniej korzystają z pomocy pracowników sezonowych na przełomie wiosny i lata. Niektóre osoby, zainteresowane znalezieniem stałego zatrudnienia podejmują pracę w logistyce, opiece, fabrykach i sklepach. Ogłoszenia często adresowane są także do budowlańców, stolarzy, cieśli, elektryków, monterów czy hydraulików. W wielu przypadkach znajomość języka obcego nie jest wymagana. Wyjazdy do Holandii w celach zarobkowych cieszą się dużą popularnością, szczególnie wśród studentów, którzy łączą pracę ze zwiedzaniem Królestwa Niderlandów. 

Wyjazdy do Holandii 

  Wyjazdy do Holandii w celach zarobkowych nie są związane tylko z pracami sezonowymi. Pracę w szklarniach można wykonywać przez cały rok. Uprawy truskawek są rozmieszczone na terenie całej Holandii, tulipanów natomiast na północy kraju. Prace w rolnictwie i ogrodnictwie nie wymagają żadnych kwalifikacji, ale z pewnością dobrej kondycji fizycznej. Producenci cebulek kwiatowych i ziemniaków największą liczbę pracowników z Polski zatrudniają w okresie od czerwca do września. Wzmożony okres prac przypada na miesiące letnie, lipiec oraz sierpień. Prace przy warzywach kapustnych to sierpień i wrzesień, a zbiory jabłek, gruszek czy śliwek odbywają się od początku września do końca października. W miesiącach od maja do września Polacy podejmują pracę przy uprawie piwonii, lilii i tulipanów. 

Gdzie szukać pracy? 

  Osoby zainteresowane podjęciem pracy tymczasowej, na przykład zbiorem kwiatów lub cebulek kwiatowych powinny poszukać pracy w regionach takich jak Limburgia i Brabancja. W Brabancji i Fryzji Polacy najczęściej pracują przy sadzonkach i wykopkach ziemniaków czy uprawach kalafiorów. Region Zeeland słynie z rozległych sadów z jabłoniami, gruszami i śliwami. Poszukiwania stałego zatrudnienia najlepiej rozpocząć zaraz po sezonie urlopowym, w okolicach września. Pracę przy uprawie warzyw i owoców szklarniowych czy plantacjach kwiatów można wykonywać przez cały rok. Osoby nie zainteresowane podjęciem pracy w rolnictwie i ogrodnictwie znajdują zatrudnienie w logistyce, budownictwie, opiece i handlu. 

Stawki minimalne w Holandii w 2021 roku

  W Holandii funkcjonuje uregulowany prawnie system, według którego pracodawca wypłaca pracownikowi, który nie ukończył 21 roku życia niższą pensję. Wiele firm oblicza wynagrodzenie kierując się wiekiem rocznikowym, inne uwzględniają dokładną datę urodzin. Dlatego warto dokładnie sprawdzić przed wyjazdem stawki minimalne oraz zasady ich naliczania. Zarobki w Holandii zależą od wielu czynników takich jak wiek, kwalifikacje, doświadczenie czy znajomość języka. Na większe stawki mogą liczyć Polacy podejmujący się pracy w większych miastach niż na obszarach podmiejskich. Jeśli chodzi o prace podejmowane przez Polaków na plantacjach i w szklarniach to mogą oni liczyć na zarobki w wysokości od 300 do 500 euro w miesiącach od kwietnia do września i od września do grudnia. Jest to spowodowane mniejszym zapotrzebowaniem pracowników. Generalnie stawki zależą w dużej mierze od zakresu obowiązków, pracodawcy i regionu Holandii. Minimalne zarobki w Holandii w 2021 roku kształtują się następująco: 

praca fizyczna 1 825 €

praca w magazynie 1 560 € 

produkcja 1 770 €

elektryka 2 185 €

hydraulika 2 245 €

kierowcy 1 890 €

budownictwo 2 100 €

Dodatki do pensji

  Pracującym w Holandii przysługują dodatki do wynagrodzenia. Wysokość dodatków zależy od pracodawcy, ale zwykle kształtują się na poziomie:

125% stawki dziennej w przypadku pracy w wymiarze powyżej 8 godzin dziennie.

125% w przypadku pracy na nocną zmianę.

125% w przypadku pracy w sobotę.

150% w przypadku pracy w niedzielę.

200% w przypadku pracy w święta.

Jak dojechać do Holandii?

  Do Holandii najwygodniej dojechać dzięki niemieckim autostradom. Wielu przewoźników oferuje codzienne wyjazdy z Polski. Loty odbywają się zdecydowanie rzadziej, a ze względu na cenę i wprowadzone obostrzenia przestały cieszyć się dużą popularnością w ostatnim czasie. Znacznie łatwiej zaplanować jest przejazd z Polski do Holandii ze sprawdzonym przewoźnikiem. Niewiele osób wie, że może przyjechać do pracy z Polski do Holandii busem z adresu pod adres, tak zwana usługa od drzwi do drzwi. Istnieje możliwość zamówienia przejazdu online tutaj lub telefonicznie pod numerem +48 731 753 531. Wystarczy podać adres odbioru pasażera oraz określić miejsce docelowe. W trosce o własne bezpieczeństwo lepiej jest wybrać firmę transportową, która podczas każdego przejazdu zatrudnia dwóch doświadczonych kierowców oraz cieszy się zaufaniem pasażerów. Busy wyjeżdżają codziennie i obsługują wszystkie regiony Holandii. 

 

Zapytaj nas